Nur Özge Bahtiyar, Yeminli Tercüman


   Çevirmenlik mesleğine profesyonel olarak 2014 yılında bir tercüme bürosunda Yeminli Tercüman olarak başladım ve o tarihten beri gönül verdiğim bu mesleği akademik bir bakış açısı ile icra etmeye gayret ettim. Çeviribilim ve İngiliz Edebiyatı Yüksek Lisans Derecesini, “Cultural adaptation as a translation strategy: Studying adaptation series shaped by culture with case studies from Turkey” isimli tezimi tamamlayarak aldım.  


   Bilindiği gibi akademik bir geçmişin tercüme sektörüne sağladığı katkılar yadsınamaz derecede fazladır. Nitekim Çeviribilim'in disiplinlerarası olması, yani dilbilim, sosyoloji, psikoloji, tarih, felsefe, edebiyat vb. gibi alanlarla bağlantılı olması ve de çeviri sürecinde çeviriyi ve çevirmeni etkileyen koşulları göz önünde bulundurması, daha titiz ve güvenilir tercümelerin ortaya çıkmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede çeviri yaparken çevirmenin zihinsel hazırlık süreci, kaynak metni okuma ve yorumlama, terminoloji hakimiyeti, sadakat kavramına önem verirken kültürel farklılıkları göz önünde bulundurma, hedef dilin kültür normlarına hakim olma gibi pek çok değişkeni çeviri sürecine katma imkanı bulmaktayız.


   Bahtiyar Tercüme ve Çeviri Hizmetleri, tercüme işine bir dilden diğer dile aktarım olarak bakmayıp, kültürel, coğrafi, sosyoekonomik, psikolojik vb. etmenler gibi pek çok kriteri göz önüne alarak, kişisel ideolojiden arınmış, orijinal metne sadık, temiz ve bir o kadar da tercüme edildiği dilin kültürel boyutlarına hakim bir çeviri hizmeti sunmak gayesiyle, kaliteli hizmet ve bilimsel yaklaşım misyonlarını temel alarak kurulmuştur.

gallery/Freelance_Work_Theme-1

Hakkımızda

Misyonumuz


   Günümüzde tercüme sektöründe  popülerleşmiş olan sonuç ve fiyat odaklı tercümelerden ziyade, koşulsuz müşteri memnuniyetini ön planda tutarak, proje, süreç ve bağlam odaklı hizmet sunmayı ve sektörün önde gelen firmalarından biri olmayı amaçlamaktayız.

Vizyonumuz


   Hedefimiz, müşteri portföyümüzü sürekli büyüterek ve bunu sağlamak için her zaman kaliteyi ön planda tutarak Türkiye’nin en saygın tercüme bürolarından biri olmak, aynı zamanda bilimsel ve akademik anlamda güncel bilgilerden haberdar olup, yaptığımız işlerin kalitesine bu bilgileri yansıtarak titiz işler çıkarmaktır.

gallery/hands-1222866_1920
gallery/bulletin-board-3233653_1920